fbpx

Ergoterapie II 10

F-Tipy, Tipy

Hana Růžencová, DiS.

Úsekový ergoterapeut oddělení rehabilitační a fyzikální medicíny ÚVN v Praze

Video se nezobrazuje

Video na této stránce je k dispozici pouze registrovaným a přihlášeným uživatelům. Aktuálně nejste přihlášeni, například proto, že jste se registrovali na jiném zařízení nebo s použitím jiného prohlížeče. Pokud jste se již registrovali, pro zobrazení videa prosím vložte svou emailovou adresu, se kterou jste se registrovali, do políčka dole a odešlete kliknutím na tlačítko “Přihlásit se”. Pokud nejste registrováni a máte o to zájem, KLIKNĚTE SEM.


Video se nezobrazuje

Video na této stránce se nezobrazuje, jelikož lekce ještě není otevřena. Počkejte, prosím, na emailovou zprávu, ve které vás ke sledování videa pozveme. Děkujeme za trpělivost.

ADRESA NENALEZENA

Vaši emailovou adresu jsme v databázi registrovaných uživatelů nenašli. Možná došlo k překlepu nebo jste zadali nesprávnou adresu. Zkuste to prosím znovu. Pokud nejste registrováni a máte o to zájem, KLIKNĚTE SEM. Aktuálně je registrace otevřena a je zdarma.


DOKONČETE PROSÍM REGISTRACI

Vaše registrace ještě není dokončena. Klikněte prosím na odkaz  pro potvrzení registrace, který jsme vám poslali emailem poté, co jste zadali a odeslali svou emailovou adresu v registračním formuláři.

Podívejte se na video paní terapeutky Hany Růžencové na téma ergoterapie.

Tip

Poraďte se s ergoterapeutem. Ergoterapeut může poskytnout individuální tréninkový program a konkrétní rady, jak trénovat doma. Terapeut vezme v úvahu závažnost vašeho postižení a posoudí funkci vašich končetin, aby určil nejlepší postup. Bude také sledovat kvalitu a citlivost vašeho úchopu a obratnost při manipulaci s předměty v prostoru, aby určil, jaká cvičení pro vás budou nejpřínosnější. Konzultací s ergoterapeutem si můžete zajistit, že budete cvičit co nejefektivněji a nejbezpečněji, což povede k lepším výsledkům a rychlejšímu zotavení.

Odkazy

Česká asociace ergoterapeutů   •   ergoterapie.cz

Slovníček

Anestezie      zdravotní stav, kdy pacient necítí dotek ani jiné vjemy.
Apraxie    zhoršení nebo ztráta schopnosti provádět koordinované, účelné a naučené pohyby.
Ergoterapie    druh terapie, který pomáhá lidem vykonávat každodenní činnosti, které potřebují nebo chtějí vykonávat, jako je práce, péče o sebe a volný čas.
Grafomotorické dovednosti  •  soubor činností, které jsou vykonávány při psaní a kreslení.
Taktilní (hmatová) hypestezie  •  snížená schopnost vnímat dotek nebo jiné vjemy.
Ideativní apraxie    obtíže při plánování a popisu jednotlivých úkonů komplexní činnosti.
Ideomotorická apraxie    obtíže při provádění úkolu způsobené potížemi s plánováním pohybu a prováděním úkolu, nesprávným nastavením částí těla nebo nesprávným umístěním předmětů.
Kognitivní funkce    pamět, koncentrace, pozornost, tvorba řeči, rychlost myšlení, schopnost pochopení informací.
Kompenzační pomůcky    pomocná zařízení a vybavení, jako jsou chodítka, sedačky do vany, invalidní vozíky a pomůcky pro každodenní život, která mohou lidem s postižením pomoci snadněji a samostatněji vykonávat každodenní činnosti.
Konstrukční apraxie    porucha vnímání prostoru, často obtíže při stavění kostek nebo kreslení geometrických tvarů.
Motorický deficit    obtíže při provádění úkolu v důsledku motorického postižení.
Paretická končetina    končetina, která je ochrnutá nebo omezená v pohybu v důsledku poškození nervového systému.
Parestézie  •  porucha citlivosti projevující se jako brnění, mravenčení, svrbění, atd.
Smyslová výchova   •  proces tréninku nebo rekvalifikace schopnosti člověka vnímat vjemy pomocí různých podnětů.

DOPORUČENÍ

Pokud jste tak ještě neučinili, zaregistrujte na našich stránkách. Získáte tím zdarma kurz moderní péče a rehabilitace nemocného po mrtvici, který pro vás vytvořili přední lékaři a experti na toto téma. V desítkách videí získáte jasno v tom, jak o nemocného pečovat tak, aby jeho zotavení bylo co nejrychlejší a nejúčinnější. Budeme vám také zasílat novinky a aktualizace. Z obdobného důvodu doporučujeme také sledovat naši stránku na Facebooku.

JAK STRÁNKU POUŽÍVAT

Výuková videa kurzu jsou organizována v lekcích viz. menu nahoře na stránce a v zápatí. Další možností je vyhledat videa podle jejich témat.

Tlačítka „Předchozí video“ a „Další video“ odkazují odpovídající videa v dané lekci.

Obsah se přednášející snažili popsat tak, aby jim rozuměl každý i bez odborného vzdělání, nicméně některým výrazům se i přesto nevyhnuli. Proto máte pod videy k dispozici slovníček, kde se dozvíte, co které výrazy znamenají.

Některé lekce obsahují také takzvané tipy, ve kterých naleznete důležitá a účinná doporučení. Obdobně můžete na stránkách nalézt odkazy na další články a nástroje mimo náš web.

Jak pracovat s videem

Video si spustíte kliknutím na šipku uprostřed. Další ovládací tlačítka se vám zobrazí na chvíli po spuštění  pod videem a také kdykoli umístíte nad video kurzor myši. Video si můžete zvětšit na celou obrazovku, což je užitečné například při demonstraci pomůcek nebo cviků.