fbpx

Fyzioterapie 01

Lekce 1

Mgr. Markéta Ptáčková, cert. MDT

Oddělení rehabilitace a fyzikální medicíny Ústřední vojenské nemocnice v Praze

Video se nezobrazuje

Video na této stránce je k dispozici pouze registrovaným a přihlášeným uživatelům. Aktuálně nejste přihlášeni, například proto, že jste se registrovali na jiném zařízení nebo s použitím jiného prohlížeče. Pokud jste se již registrovali, pro zobrazení videa prosím vložte svou emailovou adresu, se kterou jste se registrovali, do políčka dole a odešlete kliknutím na tlačítko “Přihlásit se”. Pokud nejste registrováni a máte o to zájem, KLIKNĚTE SEM.


Video se nezobrazuje

Video na této stránce se nezobrazuje, jelikož lekce ještě není otevřena. Počkejte, prosím, na emailovou zprávu, ve které vás ke sledování videa pozveme. Děkujeme za trpělivost.

ADRESA NENALEZENA

Vaši emailovou adresu jsme v databázi registrovaných uživatelů nenašli. Možná došlo k překlepu nebo jste zadali nesprávnou adresu. Zkuste to prosím znovu. Pokud nejste registrováni a máte o to zájem, KLIKNĚTE SEM. Aktuálně je registrace otevřena a je zdarma.


DOKONČETE PROSÍM REGISTRACI

Vaše registrace ještě není dokončena. Klikněte prosím na odkaz  pro potvrzení registrace, který jsme vám poslali emailem poté, co jste zadali a odeslali svou emailovou adresu v registračním formuláři.

Podívejte se na video paní magistry Ptáčkové na téma fyzioterapie po cévní mozkové příhodě.

Tip

Zásadní je důsledné polohování. Důsledné polohování pomáhá snižovat bolest, zlepšovat dýchací funkce a zvyšovat počet podnětů, které směřují z pohybového aparátu do centrálního nervového systému. K důslednému polohování lze použít nafukovací dlahy.

Slovníček

Cvičení s asistencí    pacient provádí pohyb částečně za asistence terapeuta.
Nafukovací dlahy    polohovací pomůcky používané k důslednému polohování pacienta.
Neglect syndrom - syndrom opomíjení    stav, kdy má člověk po poranění mozku, například po mozkové mrtvici, zhoršené vnímání podnětů z jedné strany těla, nejčastěji z levé.
Pasivní cvičení    terapeut provádí pohyb za pacienta, aby dosáhl protažení svalů.
Progresivní prolongovaný strečink    použití dlah k protažení části těla po delší dobu.
Proprioceptivní neuromuskulární facilitace    komplexní rehabilitační technika používaná v počátečních fázích po cévní mozkové příhodě k řešení svalového napětí a ztráty aktivního pohybu.
Respirační rehabilitace    udržování průchodnosti dýchacích cest pacienta a pomoc při správném dýchání.
Senzorická deprivace    snížená stimulace mozku smyslovými podněty..
Spasticita   spasticita označuje zvýšený svalový tonus nebo napětí, které způsobuje odpor k pasivnímu pohybu a potíže s plynulými, kontrolovanými pohyby. Spasticita může způsobovat bolest, snížený rozsah pohybu a potíže s činnostmi každodenního života.
Syndrom hemiparetického ramene    bolest postiženého ramenního kloubu.
Vertikalizace    postupný proces posazování, vstávání a nakonec i chůze po cévní mozkové příhodě.

DOPORUČENÍ

Pokud jste tak ještě neučinili, zaregistrujte na našich stránkách. Získáte tím zdarma kurz moderní péče a rehabilitace nemocného po mrtvici, který pro vás vytvořili přední lékaři a experti na toto téma. V desítkách videí získáte jasno v tom, jak o nemocného pečovat tak, aby jeho zotavení bylo co nejrychlejší a nejúčinnější. Budeme vám také zasílat novinky a aktualizace. Z obdobného důvodu doporučujeme také sledovat naši stránku na Facebooku.

JAK STRÁNKU POUŽÍVAT

Výuková videa kurzu jsou organizována v lekcích viz. menu nahoře na stránce a v zápatí. Další možností je vyhledat videa podle jejich témat.

Tlačítka „Předchozí video“ a „Další video“ odkazují odpovídající videa v dané lekci.

Obsah se přednášející snažili popsat tak, aby jim rozuměl každý i bez odborného vzdělání, nicméně některým výrazům se i přesto nevyhnuli. Proto máte pod videy k dispozici slovníček, kde se dozvíte, co které výrazy znamenají.

Některé lekce obsahují také takzvané tipy, ve kterých naleznete důležitá a účinná doporučení. Obdobně můžete na stránkách nalézt odkazy na další články a nástroje mimo náš web.

Jak pracovat s videem

Video si spustíte kliknutím na šipku uprostřed. Další ovládací tlačítka se vám zobrazí na chvíli po spuštění  pod videem a také kdykoli umístíte nad video kurzor myši. Video si můžete zvětšit na celou obrazovku, což je užitečné například při demonstraci pomůcek nebo cviků.