Zpozorovali jste na sobě nebo na svých blízkých, že mají čím dál větší problém s pamětí? Hledání klíčů nebo brýlí se stalo denní aktivitou, objevují se problémy, vybavit si jméno spolužáka nebo sousedky, zkrátka jako by byl mozek v hluboké mlze. Tento stav může být následkem prodělané mrtvice a stejně jako rehabilitace, která pomáhá posílit svaly, je třeba věnovat pořádný trénink i mozku. Technik je několik, tak se na ně pojďme podívat.
1. Počítání bez kalkulačky
Patřila matematika mezi vaše oblíbené předměty nebo jste se obávali každé hodiny? Pokud jste si s čísly rozuměli už na škole, mohlo by vás bavit počítání zpaměti. Ideální je připravit si několik základních příkladů, u kterých můžete postupně přidávat na složitosti. Nebo si schovejte příští účtenku a zkuste si ceny nákupu sečíst hezky po staru na kousku papíru.

2. Zkoušejte nové věci
Řadu věcí, za ty roky děláme už zcela automaticky a náš mozek u toho hezky odpočívá. Zkuste ho probudit z této letargie například novým receptem, který jste nikdy dříve nezkoušeli nebo se začněte učit nový jazyk. Obě tyto činnosti zapojují v mozku hned několik center, a navíc je nemusíte provádět sami. Na obědu si můžete pochutnat s rodinou a nová slovíčka můžete zase procvičovat s dětmi nebo vnoučaty.

Vyzkoušejte uvařit na rodinnou sešlost něco nového podle receptu. Zapojíte mozek a pohostíte i návštěvu – ideální kombinace.
3. Zapojte představivost
Zapojení představivosti je skvělým stimulem pro vaši paměť. Na výběr máte hned z několika možností, jak představivost využít ve svůj vlastní prospěch.
- Začít můžete například skládáním různých hlavolamů nebo puzzle. Tato technika kromě paměti posiluje i prostorovou představivost, tak to máte rovnou 2 v 1.
- Pokud vás puzzle zrovna neoslovilo, zkusit můžete kreslit mapy. Po příští procházce nebo pochůzkách městem si zkuste po návratu domů zakreslit celou vaši trasu.
- A na závěr pro vás máme ještě jeden tip, a to vyprávění příběhů. Každý z nás má nějakou vtipnou historku, o kterou by se rád podělil nebo příběh, který by si rády poslechly děti před spaním. V tomto případě stačí najít jen vhodné posluchače a popustit uzdu své fantazii.
4. Staré dobré luštění křížovek
Otestujte si své znalosti během luštění křížovek nebo vědomostních soutěží. Skvělou alternativou může být i sudoku, kris kros nebo osmisměrky. Všechny kvízy, hlavolamy a hry se slovy posilují mozek a cvičí paměť. Záleží tedy jen na vás, který typ křížovek si vyberete.

Křížovky, osmisměrky, sudoku, kris kros – který hlavolam je váš oblíbený?
5. Hraní her na počítači
Poslední bod, který jsme si pro vás připravili vás možná překvapí, ale i hraní her ať už deskových nebo na počítači může mít pozitivní vliv na mozek.
První naše doporučení je hraní Tetrisu. Každý asi zná hru, kdy shora padají kostičky různých tvarů a je třeba je správně na sebe poskládat. Během hraní této hry cvičíte prostorovou orientaci, exekutivní funkce, myšlení i pozornost, a to je pro mozek už pořádné cvičení.

I hraní těch správných her pomáhá cvičit mozek. Posilování paměti nemusí být žádná nuda
- Zkusit můžete i projekt neziskové společnosti Mentem. Na jejich stránce najdete hned několik různých her, které vybral tým psychologů právě za účelem zlepšení fungování mozku pro lidi v České republice. Vše je v češtině a nemusíte tak mít obavy, že byste něčemu nerozuměli. Samotná hra pak sleduje každý váš krok a snadno se přizpůsobí vašemu tempu. A pokud by se vám zdálo, že hraní her přece nemůže pomoci s pamětí, tak Mentem používají například i v brněnské nebo ostravské fakultní nemocnici. Pozitivní vliv vybraných her na mozek tak potvrzují i odborníci na slovo vzatí.
Stačí 10 minut denně
O tom, čím je možné mozek posilovat jsme si už řekli, ale zůstává zde ještě otázka, jak dlouho a jak často. Z výzkumů vyplývá, že mozek se opravdu chová jako svaly – pokud ho nějakou dobu neposilujeme i on má tendence ochabovat. Ideální tedy je, ho „zatěžovat“ pravidelně. K tomu doporučujeme vyhýbat se stresu, dbát na svou životosprávu a každý den si najít aspoň 10 minut na některou z aktivit výše.
A pokud by vás zajímalo, co dalšího můžete udělat pro své zdraví v rámci prevence, doporučujeme přečíst si náš starší článek, kde jsme se tomuto tématu věnovali podrobněji.