fbpx

Prevence mozkové příhody existuje – klíčem je životospráva

Blog, Články

Cévní mozková příhoda je třetí nejčastější příčinou úmrtí v České republice a ročně tak o život přijde téměř 10 000 lidí. To je jako by ročně zemřeli všichni obyvatelé Litomyšle a přitom se takovému konci dá často předcházet správnou změnou životosprávy. Shrnuli jsme pro vás ty nejdůležitější body, které mají významný vliv na snížení rizika výskytu cévní mozkové příhody. Mysleme na své zdraví i na zdraví našich blízkých, těchto několik doporučení může zvrátit předčasný odchod lidí, na kterých nám záleží.

Pohyb

O tom, že je třeba se hýbat slýcháme ze všech stran. A není divu! Pravidelný pohyb je totiž skvělou prevencí nejen mrtvice, ale i srdečního infarktu, cukrovky, obezity nebo vysokého krevního tlaku. Chráníte tak své tělo před více nemocemi najednou. Také je prokázané, že fyzická aktivita uvolňuje endorfiny, které zase pomáhají se snadnějším usínáním, zvládáním stresu a celkově s lepším pohledem na svět kolem nás.

senior na kole
Jízda na kole se prý nezapomíná a zároveň je i skvělou prevencí vzniku mrtvice.

Jaký pohyb si ale zvolit a který je ten nejlepší? Odpověď na tuto otázku záleží na vás, protože abyste dokázali pohyb provádět pravidelně, musí vás v první řadě bavit. Takže pokud nenávidíte běh a už jen při představě obutí bot se vám rosí čelo, nebude tento pohyb pro vás to pravé. Je pravda, že jako prevence mrtvice jsou vhodnější vytrvalostní aktivity, jako je právě běh ale i chůze, jízda na kole, plavání či jízda na kolečkových bruslích. Zkoušejte a najděte si pohyb, kterému se nebudete vyhýbat a nutit se do něj, ale naopak se na něj budete těšit.

TIP: Pamatujte, je lepší každý den kratší procházka než se jednou za čas vybičovat k výkonu, který po zbytek týdne rozdýcháváte. Jako pohyb se počítá i procházka se psem, vysazení záhonku bylinek nebo tanec. Vždy začínejte s jasným cílem, čeho chcete dosáhnout, ale zlehka. Nejprve si vybudujte zvyk a až pak přidávejte na zátěži.

Strava

Víte, co zvyšuje riziko infarktu, cukrovky, vysokého cholesterolu a tím i vysokého krevního tlaku? Je to nadváha, která je velkou zátěží pro naše srdce a cévy – tedy pro celý náš organismu. Pohyb jako prevenci jsme už zmínili a ruku v ruce s ním jde i samotná strava.

Cílem rozhodně není jíst jídlo, které je sice zdravé, ale není chutné. Jídlo nám dává energii potřebnou pro všechny skvělé věci, které rádi děláme a mělo by nás bavit. Pravidlo tedy zní, jezte pravidelně a pestře. Co by tedy ve vašem jídelníčku nemělo rozhodně chybět?

Věděli jste, že italská kuchyně patří v Evropě na vrchol žebříku prevence cévních rizik?

Omega 3 mastné kyseliny

Řadě z nás se při slovním spojení omega 3 mastné kyseliny vybaví lžička rybího oleje, který s odporem jedli jako malí. Věřte, že dnešní možnosti, jak do těla dostat tolik potřebné kyseliny, jsou už o něco příjemnější, ale na jejich důležitost pro naše buňky se nic nezměnilo. Tyto látky slouží ke správné činnosti našeho srdce a mozku, pomáhají udržet zdravý krevní tlak i hladinu tuků v krvi. Najdete je tučných mořských rybách, za studena lisovaných rostlinných olejích a v některých ořeších (vlašské, mandle, kešu, para) a semínkách (chia, lněná, konopná).

Selen

Minerál selen má úžasnou schopnost a to, posilovat naše nervy a působit jako antioxidant (chrání naše buňky před oxidativním stresem a jejich poškozením), čímž snižuje i riziko vzniku mrtvice. V našem těle se nachází přirozeně, ale je dobré ho i pravidelně doplňovat. Bohaté na selen jsou například opět ryby, ale i měkkýši nebo ořechy. Skvělým zdrojem jsou para ořechy – stačí jeden denně a zásoby selenu máte doplněny.

Ovoce a zelenina

Ano, nesmí nám zde chybět ani ovoce a zelenina, které jsou plné vitamínů a antioxidantů. Denně bychom měli sníst ideálně 5 porcí, přičemž jedna porce se rovná množství, které se nám vejde do dlaně.

pohled na regál zeleniny v obchodě
Nabídka ovoce a zeleniny v dnešních supermarketech je opravdu široká, takže určitě najdete takové potraviny, které jsou nejen prospěšné pro vaše tělo, ale budou vám i chutnat.

Tipy, jak do jídelníčku zařadit více ovoce a zeleniny

  • Začněte ráno sklenicí oblíbeného 100% džusu
  • Pokaždé, co vás honí mlsná si k sladkosti přidejte i hrstku ovoce nebo zeleniny
  • Zkuste občas nahradit přílohu oblíbenou zeleninou na páře (fazolky, květák, brokolice, mrkev, hrášek…)
  • Přidávejte více zeleniny do omáček k těstovinám nebo masu – nastrouhaná zelenina je i skvělým a zdravým zahušťovadlem

Spánek

To, jak spíme, má na naše zdraví větší dopad, než si možná sami připouštíme. Nekvalitní spánek ovlivňuje hladinu stresových hormonů, které ohrožují naše cévy, zvyšuje hladinu cukru v krvi, čímž zvyšuje riziko cukrovky a zvyšuje i chuť na jídlo, což ovlivňuje zase naši hmotnost. Koukáte se najednou na spánek úplně novýma očima?

spící muž v posteli
Spánek nám nejen dobíjí baterky, ale probíhají během něj i důležité metabolické procesy.

Jak si tedy dopřát spánek, který bude tělu prospěšný?

  • Spěte pravidelně 6–8 hodin
  • Pokuste se chodit spát ve stejnou dobu každý den
  • Hodinu před spaním nekoukejte na žádné elektronické zařízení
  • 4 hodiny před ochodem do postele už nepijete kávu nebo zelený čaj
  • Před spaním si v místnosti pořádně vyvětrejte

Závislosti

Jste pravidelným kuřákem? Tak je na čase začít uvažovat o odvykání. Kouření je dalším rizikovým faktorem, který významně zvyšuje šance nejen na mrtvici, ale i rakovinu plic a přesto se mu někteří dobrovolně vystavují. Nikdy ale není pozdě na to, přestat. Pomoci vám mohou různé aplikace v telefonu nebo přípravky volně dostupné v lékárně. Nebojte se o tom promluvit i se svým lékařem, který vám jistě pomůže při hledání cesty bez cigaretového kouře.

cigareta a cigaretový kouř
V cigaretovém kouři se nachází téměř 5000 škodlivých látek a samotné kouření prokazatelně zkracuje život až o 15 let.

4 důvody, proč přestat kouřit

  • Ulehčíte svému tělu
  • Chráníte své okolí od pasivního kouření
  • Zůstane vám více peněz na věci, které máte rádi
  • Skoncujete s nepříjemným zápachem úst a snížíte kazivost svých zubů

Závěrem ještě připomeneme, abyste nezapomínejte ani na pravidelné návštěvy svého praktického lékaře, díky kterým můžete zavčas odhalit možný problém a předejít tak rozsáhlejším následkům.

DOPORUČENÍ

Pokud jste tak ještě neučinili, zaregistrujte na těchto stránkách. Získáte tím zdarma kurz moderní péče a rehabilitace nemocného po mrtvici, který pro vás vytvořili přední lékaři a experti na toto téma. V desítkách videí získáte jasno v tom, jak o nemocného pečovat tak, aby jeho zotavení bylo co nejrychlejší a nejúčinnější. Budeme vám také zasílat novinky a aktualizace. Z obdobného důvodu doporučujeme také sledovat naši stránku na Facebooku.

NEJNOVĚJŠÍ TIPY

Kurz péče o pacienta

Spusťte si unikátní kurz praktických znalostí rehabilitace a péče o pacienta po mrtvici pro rodinu a blízké