fbpx

Spasticita je jen jeden z příznaků zvýšené svalové aktivity, který se rozvíjí při poškození drah vedoucích z mozku. Jedná se o zvýšené svalového napětí, které se projeví při rychlém protažení svalu. Dalším projevem zvýšeného svalového napětí je tzv. spastická dystonie – projevuje se nepřirozeným držením ochrnuté končetiny v klidovém stavu. Při pohybu se může objevit kontrakce nebo asociovaná reakce. Spouštěčem se stává aktivní pohyb – např. když se pacient rozejde, jeho ochrnutá horní končetina se začne ohýbat v lokti, nebo při pokusu o natažení prstů se naopak prsty začnou více ohýbat.

Vedle zvýšeného svalového napětí dochází při poškození drah vedoucích z mozku ke zkrácení a k obrně svalů postižené končetiny, souhrnně jde o projevy syndromu centrálního motoneuronu nebo spastický syndrom, spastickou parézu. Jedná se o tzv. začarovaný kruh, kdy se jednotlivé složky, zvýšená svalová aktivita, zkrácení a obrna svalů, nepříznivě ovlivňují. Zatímco zvýšená svalová aktivita přispívá ke zkracování svalu, ale i zhoršuje obrnu, zkracování svalů zvýrazňuje obrnu a zesiluje svalovou aktivitu.







DOPORUČENÍ

Pokud jste tak ještě neučinili, zaregistrujte na těchto stránkách. Získáte tím zdarma kurz moderní péče a rehabilitace nemocného po mrtvici, který pro vás vytvořili přední lékaři a experti na toto téma. V desítkách videí získáte jasno v tom, jak o nemocného pečovat tak, aby jeho zotavení bylo co nejrychlejší a nejúčinnější. Budeme vám také zasílat novinky a aktualizace. Z obdobného důvodu doporučujeme také sledovat naši stránku na Facebooku.

NEJNOVĚJŠÍ TIPY

Kurz péče o pacienta

Spusťte si unikátní kurz praktických znalostí rehabilitace a péče o pacienta po mrtvici pro rodinu a blízké