K cévní mozkové příhodě bohužel často patří i prožívání smutku a beznaděje. Poslechněte si nový díl našeho podcastu, který vám přinese nejen odborné rady, ale také naději a inspiraci k tomu, jak zlepšit své duševní zdraví a vrátit se k aktivnímu životu po mrtvici. Připravili jsme pro Vás rozhovor moderátora Michala Bereně, který si povídá s klinickým psychologem Ondřejem Škodou o tom, jak překonat depresi po cévní mozkové příhodě a znovu žít naplno.
Tento díl navazuje na předchozí epizodu „Jak se vypořádat s psychikou po mrtvici„, kterou si můžete poslechnout na tomto odkazu.
V rozhovoru se klinický psycholog Ondřej Škoda z Nemocnice Jihlava věnuje tématu deprese po mrtvici. Společně s moderátorem Michalem Bereněm rozebírají, jak často se deprese vyskytuje u pacientů po cévní mozkové příhodě, jaké jsou její příznaky a jak ji lze efektivně léčit. Diskutují také o tom, jak může rodina a okolí pacienta přispět k úspěšné rekonvalescenci.
Dozvíte se například, proč je důležité rozpoznat první příznaky deprese a jak může včasná intervence výrazně zlepšit kvalitu vašeho života. Ondřej Škoda sdílí konkrétní metody, jako je kognitivní trénink a fyzická aktivita, které mohou přispět k lepšímu duševnímu zdraví po mrtvici. Také se dozvíte, jak mohou blízcí pomoci pacientovi v jeho cestě k uzdravení.
Poslechněte si, proč je důležité nezanedbávat své psychické zdraví a v případě potřeby vyhledat odbornou pomoc. Proč a jak zůstat aktivní, zapojit se do činností, které posílí vaše tělo i mysl či jak důležité je nebát se obrátit na své blízké či specialisty. Společně můžete překonat překážky a znovu si užívat plnohodnotný život po mrtvici.
Neváhejte a poslechněte si novou epizodu, která Vám může významně pomoci na cestě k uzdravení.
Slovníček
Post stroke depression • typ deprese, která se objevila po mrtvici.
Psylocibin • látka obsažená v lysohlávkách.